Masz pomysł na fajne wydarzenie i dużo pozytywnej energii, ale brakuje Ci możliwości, żeby to wszystko zorganizować? Miejsca, sprzętu, materiałów i kasy na wynagrodzenia dla prowadzących, a może dwóch sympatycznych techników z kompletem głośników i lamp? W takim razie dobrze trafiłeś!
Od 1 stycznia rusza nabór do programu MikroDotacji w Czasoprzestrzeni! Projekty mogą zgłaszać grupy nieformalne składające się z co najmniej trzech osób, musisz więc wciągnąć w to jeszcze przynajmniej dwóch kumpli/kumpel Razem będziecie mogli ubiegać się o dotację, z której sfinansujecie koszty organizacji wydarzenia w Czasoprzestrzeni. Miejsce i sprzęt, który posiadamy, oraz naszą pomoc w promocji wydarzenia i pełne wsparcie organizacyjne macie w pakiecie.
Zastanawiacie się, co właściwie można u nas zorganizować? Cóż… nie obiecamy, że wszystko, ale prawie wszystko Na co dzień odbywają się u nas koncerty, spektakle teatralne, festiwale, wystawy, warsztaty, debaty i panele dyskusyjne, różnorodne
festiwale i spotkania społeczności lokalnej.
1.Wydarzenia muszą być bezpłatne dla odbiorców.
2. Maksymalna kwota dofinansowania to 2 tysiące brutto (więcej szczegółów w regulaminie).
3. Wydarzenie może mieć charakter artystyczny, kulturalny, edukacyjny albo mieć na celu budowanie więzi społecznych.
Jeśli więc jesteście społecznikami, artystami albo macie jakąś swoją pasję, którą chcecie się podzielić z innymi, jesteśmy przekonani, że sami już wiecie, co z tym zrobić!
No to już, przeczytajcie uważnie regulamin, który znajdziecie tutaj poniżej.
…a potem bierzecie się za uzupełnianie wniosku!
Ważne daty:
28.02.2023, godz. 23:59:00 – ostateczny termin składania wniosków
15.03.2023 – ogłoszenie wyników konkursu
01.04.2023-15.12.2023 – czas na realizację projektów
W 2023 roku planujemy drugi nabór we wrześniu, jeżeli więc nie wybierzemy Waszego pomysłu w pierwszym naborze, to bez lęku!
Macie pytania? Piszcie do nas!
W tym roku osobą do kontaktu z Wami jest Basia Matczak. Możecie wysłać jej maila na adres [email protected] lub dzwonić pod numer 781 984 538 – tylko, na litość boską, o jakiejś ludzkiej porze.
Regulamin MikroDotacji Czasoprzestrzeni
Organizacja konkursu
- Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych Tratwa, prowadzące i koordynujące Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „CZASOPRZESTRZEŃ” na terenie byłej zajezdni Dąbie we Wrocławiu (ul. Tramwajowa 1–3), prowadzi nabór w formie konkursu, którego celem jest wybór grup nieformalnych kwalifikujących się do otrzymania grantu na organizację wydarzenia społecznego, edukacyjnego lub kulturalnego. Wydarzenie to musi się odbyć na terenie CKAiIL Czasoprzestrzeń.
- Konkurs trwa od 01.01.2023 do 15.03.2023. Wnioski należy zgłaszać do 28.02.2023.
- Wyniki konkursu zostaną podane do 15.03.2023.
- Wydarzenia muszą odbyć się pomiędzy 01.04.2023 a 15.12.2023.
Postanowienia ogólne i cele programu
- Głównym celem programu jest umożliwienie mieszkańcom Wrocławia realizacji wyłonionych w toku konkursu projektów w CKAiL Czasoprzestrzeń.
- Inne cele to:
a. tworzenie, budowanie i wzmacnianie więzi społecznych,
b. budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez wzmacnianie kompetencji dotyczących zarządzania projektami społecznymi i kulturalnymi,
c. propagowanie wydarzeń więziotwórczych i aktywizujących społeczność,
d. wsparcie twórców, animatorów, edukatorów i aktywistów. - Do programu można zgłaszać projekty z zakresu animacji społecznej, edukacji, działalności charytatywnej oraz wszelkie aktywności kulturotwórcze i artystyczne.
- Projekty muszą być realizowane na terenie CKAiIL Czasoprzestrzeń (ul. Tramwajowa 1–3). W przypadku spacerów edukacyjnych i gier terenowych po obszarze Wielkiej Wyspy wydarzenia muszą się zaczynać lub kończyć istotnym elementem odbywającym się na terenie CKAiL Czasoprzestrzeń (np. prelekcją).
- Projekty mogą być zarówno jednodniowe, kilkudniowe, jak i cykliczne (np. cykl spotkań).
- Projekty muszą być z zasady otwarte dla uczestników (np. bezpłatny wstęp na wydarzenie, otwarta rekrutacja na warsztaty).
Wnioskodawcy
- Projekty do programu zgłasza się poprzez wypełnienie wniosku na formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do regulaminu. Wniosek i wszelkie zapytania należy przesłać na adres [email protected]
- Wnioskodawcą może być grupa nieformalna, przy czym:
a) Muszą się składać na nią co najmniej 3 osoby,
b) Co najmniej jedna osoba w grupie musi być pełnoletnia. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodziców/prawnych opiekunów na udział w projekcie.
c) Każda grupa musi wskazać lidera, który będzie osobą do kontaktu z koordynatorem ze strony CKAiIL Czasoprzestrzeń. - Wnioskodawcami nie mogą być aktualni pracownicy oraz współpracownicy Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych Tratwa (osoby zatrudnione w momencie naboru i trwania projektu na podstawie długoterminowych umów cywilnoprawnych).
Zasady współpracy
- Do programu zgłaszać można tylko projekty:
a) które realizują cele programu,
b) których realizacja jest możliwa do 15.12.2023,
c) w których udział jest bezpłatny (dotyczy to również zasad eksploatacji dzieł powstałych w wyniku projektu). - Czasoprzestrzeń współpracuje w organizacji projektu w zakresie działań organizacyjnych, promocyjnych, technicznych do łącznej sumy maksymalnie 2000 zł brutto brutto (dwa tysiące złotych brutto brutto), uwzględniając w tym wszystkie podatki. Kosztorys projektu może opiewać na większą sumę. Różnicę Wnioskodawca musi sfinansować z innych środków, które nie mogą pochodzić ze środków Gminy Miasta Wrocław (np. Mikrogranty).
- Czasoprzestrzeń nieodpłatnie i w miarę posiadanych możliwości udostępnia przestrzeń oraz posiadany sprzęt (np. stoły, krzesła, ekran, projektor, system nagłaśniający, lampy) na rzecz działań realizowanych w ramach projektu. System nagłaśniający i oświetleniowy musi być obsługiwany przez techników wskazanych przez zespół CKAiIL Czasoprzestrzeń, a opłacenie ich pracy wchodzi w zakres kosztów koniecznych do uwzględnienia w kosztorysie projektu.
- CKAiIL Czasoprzestrzeń nie przekazuje Wnioskodawcy żadnych środków finansowych, chyba że Wnioskodawca przewidział w złożonym wniosku wynagrodzenie dla siebie za pracę przy realizacji projektu. Udział finansowy CKAiIL Czasoprzestrzeń można wykorzystać na zakup środków i usług potrzebnych do realizacji projektu. Opis kosztów, które można pokryć ze środków CKAiIL Czasoprzestrzeń, znajduje się w załączniku nr 1. Koszty, które nie mieszczą się w tym zakresie, powinny zostać uwzględnione w kosztorysie wniosku z podaniem innych źródeł, z których zostaną sfinansowane.
- W ciągu 7 dni od zakończenia projektu Wnioskodawca musi przedstawić sprawozdanie, które stanowi załącznik do umowy.
- Wnioskodawca może skorzystać z możliwości promocyjnych Czasoprzestrzeni, tzn. z wydruku ulotek, plakatów do formatu A3 (ilość ustalona z koordynatorem projektu z ramienia CKAIL Czasoprzestrzeń) oraz z zasięgów strony Czasoprzestrzeni na Facebooku i Instagrama ck_czasoprzestrzeń. Koszty tych działań nie muszą być uwzględnione we wniosku.
- Wnioskodawca, który otrzymał dofinansowanie, jest zobowiązany do stworzenia we współpracy z zespołem CKAiIL Czasoprzestrzeń wydarzenia na Facebooku. Strona Czasoprzestrzeni musi być współorganizatorem wydarzenia. W wydarzeniu na Facebooku oraz na wszystkich materiałach promocyjnych muszą się znaleźć logotypy CKAiIL Czasoprzestrzeń, Stowarzyszenia Tratwa i Urzędu Miasta Wrocławia wraz z adnotacją o finansowaniu, a także (w przypadku realizacji projektu w Łączniku) Klubu Łącznik.
- Realizacja konkursu może zostać wstrzymana na każdym jego etapie w wypadku pandemii, wojny lub innych losowych zdarzeń.
Nabór i weryfikacja wniosków
- Projekty można zgłaszać tylko przez formularz stanowiący załącznik nr 2 do regulaminu.
- Jeden Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek.
- Wnioski można zgłaszać do 28 lutego 2023.
- Wnioski należy przesłać na adres mailowy [email protected]
- Przed uruchomieniem naboru i podczas jego trwania można skonsultować swój wniosek u wskazanego członka zespołu CKAiIL Czasoprzestrzeń.
- Skonsultowanie wniosku z członkiem zespołu CKAiIL Czasoprzestrzeń nie jest obligatoryjne i nie gwarantuje wybrania wniosku.
- Jeśli wniosek posiada błędy formalne, zespół CKAiIL Czasoprzestrzeń skontaktuje się z Wnioskodawcą w celu korekty. Jeżeli korekta nie zostanie naniesiona do wniosku w określonym terminie, wniosek zostanie odrzucony ze względów formalnych.
- Wnioski ocenia jury złożone z trzech pracowników CKAiIL Czasoprzestrzeń.
- Ocena wniosków następuje według następujących kryteriów:
Kryterium | maksymalna ocena | Co będzie brane pod uwagę? |
Temat i uzasadnienie | 25 | Czy temat został jasno został określony? Czy koncepcja jest spójna? Czy projekt odpowiada na zdiagnozowane i zdefiniowane potrzeby grupy społecznej? Czy Wnioskodawcy posiadają wiedzę i doświadczenie związane z tematyką projektu? |
Dopasowanie formy projektu do tematu i grupy odbiorców | 25 | Czy wybrane metody realizacji tematu pozwalają na realizację celów projektu? Czy wybrane metody realizacji projektu są dostosowane do potrzeb grupy odbiorców? Czy projekt zakłada minimalizowanie śladu ekologicznego? |
Zaangażowanie grupy społecznej | 15 | Czy projekt angażuje odbiorców w sposób aktywny? Czy projekt zakłada udział różnych grup społecznych (np. mniejszości, różnych pokoleń)? |
Potencjał rozwojowy | 10 | Czy kompetencje zdobyte przez uczestników i organizatorów podczas realizacji projektu mogą zostać wykorzystane w przyszłości? Czy projekt ma potencjał kontynuacji w przyszłości? |
Uzasadnione koszty realizacji | 10 | Czy zaplanowane koszty są racjonalne, adekwatnie oszacowane i niezbędne? Czy zaplanowane koszty uwzględniają koszty brutto pracy techników, realizatorów dźwięku i/lub światła (jeżeli są potrzebni)? Czy zaplanowane koszty są uzasadnione czasem trwania i liczbą uczestników? |
Wkład własny wnioskodawcy | 10 | Jaki jest wkład własny Wnioskodawcy (np. czas, umiejętności, materiały, kontakty z partnerami)? Czy przewidziany jest udział wolontariuszy? Czy projekt zakłada nawiązanie współpracy z innymi organizacjami w celu realizacji zadania? |
Promocja | 10 | 0 Jakie sposoby promocji planuje wykorzystać Wnioskodawca w celu promocji projektu? Czy zaplanowana promocja jest adekwatna, racjonalna i realna? |
- Dofinansowanie otrzymują trzy wnioski, które otrzymały największą ilość punktów.
- Jury zastrzega sobie możliwość nagrodzenia większej liczby wniosków aż do wyczerpania puli przeznaczonej do podziału, łącznie 6000 zł brutto brutto (słownie: sześć tysięcy złotych brutto brutto).
- Jury zastrzega sobie możliwość nie przyznania dofinansowania żadnemu ze zgłoszonych wniosków w przypadku niskiej wartości merytorycznej zgłoszonych projektów.
- Wyniki naboru zostaną ogłoszone najpóźniej 15.03.2023.
- Po ogłoszeniu wyników zostanie podpisana umowa pomiędzy Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych Tratwa a Wnioskodawcami, którzy otrzymali dofinansowanie na realizację swojego projektu.
Załącznik nr 1.
Koszty, które można pokryć ze środków CKAiIL Czasoprzestrzeń: - Honoraria i wynagrodzenia za działania merytoryczne dla:
a) prowadzących warsztaty, ale nie więcej niż 150zł brutto brutto za godzinę,
b) twórców i artystów,
c) animatorów, konferansjerów,
d) edukatorów, prelegentów, ekspertów,
e) pracowników obsługi technicznej,
f) autorów tekstów i publikacji,
g) koordynatorów projektu, ale nie więcej niż 500zł brutto brutto. - Koszty wyżywienia osób zaangażowanych w realizację projektu.
- Zakup materiałów niezbędnych do realizacji projektu.
- Wynajem infrastruktury technicznej, której nie ma w CKAiIL Czasoprzestrzeń.
- Zakup środków trwałych uzasadnionych projektem. Środki te stają się własnością Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych Tratwa.
- Koszty nabycia praw autorskich, opłacenia licencji (np ZAiKS).
- Dokumentacja zdjęciowa, filmowa.
CKAiIL Czasoprzestrzeń nie pokrywa kosztów:
- Zakwaterowania, transportu.
- Zakupu domen i serwerów.
- Wykupienia reklamy na portalu Facebook.