Rękodzielnicy z całym mnóstwem nietuzinkowych, unikatowych pomysłów na prezent, palarnie kawy, cukiernicy, czekoladotwórcy… Kawowo-czekoladowo-prezentowy Festiwal będzie składał się z trzech wydarzeń:
Wrocławski Festiwal Kawy i Czekolady
Zniewalająco pachnący i kuszący smakiem Festiwal, który każdego odwiedzającego zabierze w magiczną podróż do świata Kawy i Czekolady. Dwa ziarna, dwie historie, dwa uzależniające smaki i całe mnóstwo wspólnych zastosowań. Podczas Festiwalu będziemy smakować i rozkoszować się zarówno klasycznymi, jak i mniej oczywistymi połączeniami kulinarnymi z kawą i czekoladą w roli głównej.
Najsłodszy Festiwal Świata – edycja Wrocław
To będzie prawdziwy raj dla Łasuchów! W Krainie Słodkości znajdą się wypieki, ciasta, ciasteczka, pralinki, czekolady, makaroniki, desery i całe mnóstwo innych smakołyków od tradycyjnych przepisów, po najnowsze trendy w cukiernictwie.
Wrocławska Manufaktura Prezentów – Targi Przedświąteczne
30 listopada i 1 grudnia to idealny czas, aby zaplanować mikołajkowe oraz gwiazdkowe prezenty! Taką niebywałą okazję stworzy Wrocławska Manufaktura Prezentów, czyli przedświąteczne targi rzeczy pięknych, smacznych, nietuzinkowych, nieprzemysłowych i smacznych!
W ramach wydarzenia odbędą się także warsztaty, pokazy kulinarne, panele dyskusyjne, liczne degustacje i rozmowy o kawie i czekoladzie. Kupując jeden bilet (cena 5zł) otrzymacie dostęp do wszystkich trzech festiwali! Osoby zainteresowane wzięciem udziału jako Wystawca prosimy o kierowanie zgłoszeń mailowo na adres [email protected]
Program festiwalu
30.11.2019 sobota (12:00-20:00)
12:00
Otwarcie festiwalu
12:30-13:15
Energia do Kawy. Odkrywamy tajemnice kawy kuloodpornej z masłem. Prowadząca Paulina Cygańska.
Zdrowa kawa, czyli nie zakwaszająca, energetyczna, wspomagająca metabolizm i smaczna! Dla dbających o dietę i sportowców… Dla każdego smakosza. Podczas pokazu uczestnicy dowiedzą się o właściwościach kawy kuloodpornej oraz sposobach jej przygotowania.
14:00-15:30
Cupping, czyli degustacja kaw z palarni Odija
Cupping to obiektywna metoda testowania kawy. Pozwala spróbować kilka kaw na raz, wybrać tę najsmaczniejszą, a przede wszystkim pozwala lepiej poznać swoje własne gusta i upodobania. Na stole cuppingowym pojawią się kawy jednorodne, tzw. “single” z lokalnej palarni Odija. Prowadzący opowie o każdej z nich i przeprowadzi przez ten piękny rytuał.
16:00-17:30
Brązowe złoto Azteków – warsztaty kakaowe. Prowadzący Pizca del Mundo
Czy zastanawiałeś się kiedyś…
… czy kakao jest słodkie?
… czy kakao bywa fioletowe?
… jak się robi czekoladę, a jak kakao w proszku?
… jak rośnie kakao?
… czy biała czekolada to czekolada?
Na te i mnóstwo innych pytań odpowiedzi udzieli prowadzący podczas jedynych w swoim rodzaju warsztatów kakaowych. Będzie to podróż w różne zakątki świata – podczas zajęć zaprezentowane zostaną autorskie zdjęcia i filmy z Peru, Ghany czy Brazylii. W trakcie warsztatów prowadzący będzie się posługiwać prawdziwymi drzewkami kakao, które uprawiane są w Obornikach. Uczestnicy będą mogli pooglądać na własne oczy wielkie owoce kakaowca. Czeka na nich też duuuużo praktyki, czyli mieszanie, testowanie, próbowanie, a być może nawet samodzielne wyprażanie ziarna kakao. To nie tylko warsztaty, ale również mnóstwo próbowania kakao pod różnymi postaciami. Będzie pysznie (i zaskakująco)!
18:00-19:30
Wykład o kolorach herbat i cupping różnych kolorów herbat: zielonych japońskich, chińskich, białych i żółtych, oolong, czarnych i pu-erh. Prowadzący Piotr Mońka
Kolor herbaty mówi o stopniu przemian biochemicznych, które w kontrolowany sposób zachodzą (lub nie!) w liściach zerwanych z krzewu herbacianego (Cemellia sinsnsis). W zależności od miejsca uprawy, warunków klimatycznych i geologicznych, wysokości nad poziomem morza, pory zbiorów, rodzaju zbieranego liścia, metody obróbki, a wreszcie sposobu zaparzenia, z jednej rośliny można uzyskać bardzo bogatą paletę smaków i aromatów. Nie ma jednego sztywnego sposobu właściwego parzenia herbaty. Temperatura wody, ilość użytych liści i czas parzenia to główne czynniki wpływające na smak i aromat. Istnieje jednak znormalizowana metoda cuppingu, pozwalającego na sensoryczną analizę porównawczą podobnych gatunków herbat.
1.12.2019 niedziela (12:00-20:00)
12:30-14:00
Pokaz Kawowy w wykonaniu Etno Cafe
12:30 – 13:00 – “Aeropress vs french press”
13:00 – 13:30 – “Kawiarka vs syfon”
13:30 – 14:00 – “V60 vs Chemex”
14:30-16:00
Czekolada rzemieślnicza – czyli od “ziarna do tabliczki”. Prowadzący Beskid Chocolate
Celem prelekcji jest przybliżenie uczestnikom spotkania na czym polega rzemieślnicza produkcja czekolady, co ją odróżnia od czekolady “sklepowej” i na czym polega produkcja czekolady z ziaren kakaowców.
Wstęp
Omówienie różnic pomiędzy produkcją przemysłową a produkcją rzemieślniczą czekolady. Rynek czekolady rzemieślniczej w Polsce, Europie i na świecie.
Produkcja rzemieślnicza i /lub domowa czekolad od ziarna do tabliczki
1. sortowanie ziaren kakaowca
2. prażenie ziarna – sprzęt – profile palenia
3. śrutowanie ziarna i odsysanie łuski
4. mielenie wstępne
5. rafinacja i konszowanie
6. temperowanie i formowanie
7. pakowanie
Zakończenie – rozmowa z uczestnikami.
16:30-18:00
Za zapachem kawy. Prowadzący Pizca del Mundo
Prowadzący znają kawę od podszewki, od ziarenka, od maleńkości. Śnią o niej po nocach, gadają o niej godzinami, próbują, testują, odwiedzają rolników. Chętnie dzielą się swoją pasją i wiedzą.
Podczas spotkania:
NIE dowiesz się, jaka kawa jest najlepsza, ale czego możesz szukać w smaku kawy, by znaleźć swoją ulubioną,
NIE dowiesz się, jak robić wzorki z mleka na kawie, ale co wpłynie na smak Twojej małej czarnej,
NIE dowiesz się, do której kawiarni najlepiej pójść, aby napić się dobrej kawy, ale co zrobić, aby znajomi tłumnie przychodzili na kawę do Twojej kuchni.
Dowiesz się także, co się dzieje z kawą od samego początku, gdy wykiełkuje gdzieś hen daleko za oceanem, aż do momentu, gdy trafi na sklepową półkę lub do Twojego młynka. O tym, jak na efekt końcowy wpływa uprawa, przetwarzanie, palenie i mielenie.
Podczas wspólnego spotkania nie zabraknie czasu na testowanie, próbowanie, wybrzydzanie i zachwyty. Dowiesz się także, jak rozpocząć swoją kawową przygodę w domu.
20.00
Zakończenie festiwalu.
Jednocześnie przypominamy o szanowaniu pasów zieleni wokół naszego Centrum. Nie parkujcie na trawnikach! Najlepiej przyjedźcie komunikacją miejską. Na naszej stronie internetowej dowiecie się, jak do nas dojechać i gdzie zaparkować, jeśli jednak wybieracie samochód.