Wojna i nerwy – rekonstrukcja sceniczna ostatniego wykładu Aloisa Alzheimera

Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum” oraz Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń zapraszają 5 i 6 października (poniedziałek, wtorek), o godzinie 20.00 na premierę spektaklu Wojna i nerwy – rekonstrukcja sceniczna ostatniego wykładu Aloisa Alzheimera w reżyserii Andrzeja Ficowskiego.

Miejsce: Klub Łącznik w Czasoprzestrzeni; ul. Tramwajowa 1-3, Wrocław

Wstęp wolny

Bazą literacką spektaklu jest pierwszy polski przekład powstałej w 1915 roku we Wrocławiu publikacji pt. Der Krieg und Die Nerven Aloisa Alzheimera, który jako pierwszy zajął się naukowo „wojenną chorobą duszy”. Kiedy wybuchła I wojna światowa uczony zainteresował się stanami zbiorowej euforii wojennej. Zajął się także efektami wojennej propagandy i poczuciem niepewności, jakie przeżywała społeczność miasta pod wpływem wojennych doniesień.

Pacyfistyczna w swojej wymowie teatralna rekonstrukcja wykładu Wojna i nerwy wydaje się być dzisiaj, w coraz bardziej militarnych czasach, w dobie tak zwanych patriotycznych rekonstrukcji historycznych, wyjątkowo aktualna, szczególnie dla młodzieży. Polskiemu odbiorcy daje bowiem szansę zapoznania się z dziełem, w którym, ku przestrodze, pojawia się pionierski opis zaburzeń funkcjonalnych jako następstwa ciężkiego stresu, nazwanych później zaburzeniami stresu pourazowego, a szczególnie na negatywne dla „nerwów” konsekwencje konfliktów zbrojnych oraz degradację postaw demokratycznych i humanitarnych w społeczeństwie.

Interesujące są również relacje Alzheimera na temat działania plotek (w pewnym sensie była to zapowiedź dzisiejszych fake newsów), pogłosek wojennych i zachowań społeczności miasta, jak i psychoz oraz entuzjazmu wobec wojny, przechodzącego w obawy. Przedstawienie skierowane jest do wszystkich widzów, którym nie jest obca problematyka społeczna, humanistyczna i psychologiczna. Dla widzów prezentacja ostatniego dzieła Aloisa Alzheimera stanie się z pewnością niepowtarzalną okazją do poznania tej nieznanej części dorobku wrocławskiego uczonego, i potraktowanie jej jako ostrzeżenie.

Scenariusz, reżyseria i scenografia: Andrzej Ficowski
Muzyka: Roman Felczyński
Aktorzy: Kamil Dawid Gałuszka, Dariusz Lech.

Produkcja: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Rita Baum”
Partnerzy: Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń

Szczegóły w wydarzeniu na facebooku

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera