Wigilia Pełna Ciepła 2024 podsumowanie

Wigilia Pełna Ciepła to spotkanie wigilijne, które od 2017 roku odbywa się na terenie CKAiL Czasoprzestrzeń (była zajezdnia Dąbie), dla około 500 osób zagrożonych ubóstwem, bezdomnością i samotnych. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu “Przygotowanie Wigilii dla ubogich” i współfinansowane przez Gminę Miasta Wrocław.

Podczas spotkania osoby te spędzają z nami wieczór, dostają tradycyjny posiłek wigilijny, śpiewają kolędy i dzielą się opłatkiem. Na zakończenie każdy dostaje paczkę produktów spożywczych. W ten sposób tworzymy namiastkę prawdziwej rodzinnej wigilii, celebrując przy tym polskie tradycje bożonarodzeniowe. W organizację Wigilii, co roku, angażuje się około 80 wolontariuszy, którzy poświęcają swój własny prywatny czas, aby nas wesprzeć. Część wolontariuszy działa z nami od kilku lat. Działania wolontariuszy rozpoczynają sie już na kilka dni przed wydarzeniem od przygotowania hali tramwajowej ( 1800 metrów kwadratowych) udekorowania choinek i zapakowania paczek.

W organizację wigilii angażują się też inne organizacje .Tradycją się już stało, ze studenci z ESN PWR robią nam, co roku, papierowe gwiazdy, które zwieszają się z legarów. W 2024 42 stroiki świąteczne, które ozdobiły stoły wigilijne, wykonali wolontariusze pod okiem Fundacji Ukraina. Uchodźcy zrobili 1500 pierników, które dołożone zostały do paczek. Dzięki asystentom międzykulturowym fundacji otrzymaliśmy 800 kartek świątecznych zrobionych przez dzieci ze szkół z całego miasta. Od wielu lat rybę piecze dla nas ekipa Fundacji Złote Jabłko. W roku 2024 skoordynowali również zebranie ciast od ponad 100 mieszkańców Siechnic.

koordynator Mieczysław Michalak; kontakt [email protected]

Historia

Wigilia Pełna Ciepła w 2022 odbywała się w CKAiIL Czasoprzestrzeń po raz piąty. W 2018 i 2019 w związku z jej organizacją przygotowaliśmy hale zajezdni do przebywania dużych ilości gości. W roku 2018 odwiedziło nas około 300 osób. W 2019 odwiedziło nas ponad 500 osób, które zjadły z nami wieczerzę Wigilijną na ekologicznych naczyniach, wspólnie podzieliły się opłatkiem i zaśpiewały kolędy. Na zakończenie wszyscy otrzymali paczki żywnościowe. W roku 2020 i 2021 z powodu epidemii Covid-19 zapakowaliśmy i wydaliśmy 1000 paczek świątecznych. Większość była rozdawana ubogim wrocławianom, którzy przyszli do zajezdni Dąbie, kilkadziesiąt rozwieźliśmy osobom, które ze względu na niepełnosprawność nie mogły do nas dotrzeć. W roku 2021 zorganizowaliśmy śniadanie Wielkanocne dla potrzebujących. 300 porcji tradycyjnego śniadania zapakowaliśmy i rozwieźliśmy do domów osób ubogich oraz miejsc, gdzie można ich spotkać tj. skupy złomu.

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera