Chcielibyśmy zaprosić Was na warsztaty filmowe w których zapoznacie się z podstawami tworzenia filmu dokumentalnego. Odbędą się w dwóch częściach – zajęcia wprowadzające oraz wspólna realizacja minidokumentu. Udział w zajęciach wprowadzających nie zobowiązuje do dołączenia do wspólnej realizacji, ale będziemy Was do tego zachęcać. Wspólnie stworzymy film o wyjątkowych osobach działających we Wrocławiu, a w działaniu nauczymy się najwięcej!
Zajęcia wprowadzające – Jak zarejestrować wywiad?
23.10.2020 o godzinie 16:00 – 19:00 w Czasoprzestrzeni, Tramwajowa 1, Wrocław.
Warsztaty dla młodych twórców filmowych są skondensowaną formą przekazania złożonej wiedzy i umiejętności filmowych, nastawioną na praktyczność, dostępność rozwiązań dla początkujących filmowców, którzy dysponują ograniczonym budżetem. Prowadzący, operator Zbigniew Bodzek oraz reżyser Michał Dawidowicz zaaranżują wspólnie z Wami sytuację rejestrowania wywiadu z bohaterem filmu. Na tym przykładzie poznacie na jakie elementy techniczne podczas realizacji dokumentu zwrócić uwagę – dźwięk, oświetlenie, ustawienia kamery oraz spojrzenie reżyserskie.
Realizacja minidokumentów
między 26.10, a 10.11 (ustalone między osobami decydującymi się na realizację i bohaterami filmu)
Osoby zainteresowane wspólną realizacją zostaną podzielone na dwie grupy i wezmą udział w produkcji dwóch filmów, które zostaną opublikowane w telewizji społecznej Stacja za Horyzontem.
Stworzymy dwa krótkie dokumenty o ludziach zajmujących się upcyclingiem. Bohaterami pierwszego filmu będą Maurycy, który naprawia stare rowery, udoskonala je i przerabia. Ze zużytych części tworzy ażurowe konstrukcje. Romek, zbiera przeróżne starocie, składuje je, po czym łączy je w konstrukcje, z których powstają niepowtarzalne lampy i gadżety użytkowe.
Drugi film opowiada o Wojtku – twórcy wystawy Znalezione – ocalone. Sztuka z kontenera. Wojtek znajduje wyjątkowe dzieła sztuki i kolekcjonuje je w Czasoprzestrzeni. W dokumentach opowiemy co można zrobić ze starymi i wydawałoby się bezużytecznymi przedmiotami. Jaki potencjał twórczy drzemie w używanych przedmiotach – jak można je przerobić, połączyć z innymi przedmiotami i nawet sprzedać jako nowoczesne designerskie dzieło użytkowe.
Zakończeniem projektu będzie pokaz filmów 20.11.2020 w Czasoprzestrzeni, o ile pozwolą na to zalecenia GIS. Ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem liczba uczestników warsztatów jest mocno ograniczona. Prosimy o rejestrację poprzez wysłanie e-maila na adres [email protected] z krótką informacją o posiadanym doświadczeniu w tworzeniu filmów. Do zobaczenia na warsztatach!
Warsztaty są nieodpłatne. Projekt Upcycling do kamery: lampy, meble, rowery jest realizowany przez Fundację Wspierania Integracji Społecznej OMNES SIMUL i finansowany ze środków Programu Mikrogranty NGO ze środków Gminy Wrocław.
Partnerami projektu są:
- Stacja za Horyzontem
- Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń
- Tratwa Centrum d.s. Katastrof i Klęsk Żywiołowych