Spektakl Oni Teatru Niewizualnego

Spektakl Teatru Niewizualnego wg. dramatu S. I. Witkiewicza pt. „Oni” to wizja współczesnego świata pozbawionego indywidualności. Rewolucja, która w utworze Witkacego doprowadzić miała do absolutnego automatyzmu, w interpretacji reżysera opowiada w gruncie rzeczy o obecnej rewolucji technologicznej.

Zagrożenia płyną tu nie tylko ze strony polityków, gdy rządy głoszą kult automatyzacji, ale przede wszystkim ze strony zaawansowanych systemów informatycznych oraz ludzi, którzy nimi zarządzają. Funeralny i mroczny świat Witkacego zostaje przedstawiony w spektaklu audialnymi i niewizualnymi środkami wyrazu, czym autorzy nawiązują do nowych technologii XXI wieku i związanych z nimi zjawisk: permanentnej inwigilacji jednostki, manipulacji przekazem medialnym, kreowania gustów i poglądów społeczeństwa. Spektakl pozbawiony jest klasycznie rozumianej akcji, a wiele jego sensów zbudowanych jest na niedopowiedzeniu.

To aktualność sztuki Witkiewicza sprawia, że w dzisiejszych warunkach polityczno-kulturowych staje się ona niezwykle nośna, gdyż pojęcie totalitaryzmu nie odnosi już tylko do sfery polityki, ale staje uosobieniem zagrożeń doświadczanych codziennie w relacjach prywatnych. Z tego powodu „Oni” to również opowieść o niszczącej sile czystych wyobrażeń, które doprowadzają świat opisany przez Witkacego do chaosu i braku komunikacji.

Na spektakle zapraszamy 1 i 2 maja o godz. 19.00 do Czasoprzestrzeni (ul. Tramwajowa 1-3, Wrocław)

Reżyseria i scenariusz: Andrzej Ficowski
Aktorzy: Magdalena Jędrysiak, Dariusz Lech, Arkadiusz Cyran
Dźwięk i muzyka: Roman Felczyński
Realizacja dźwięku: Dawid Lewandowski
Produkcja: Rita Baum

Projekt sfinansowano ze środków Gminy Wrocław.

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera