Spektakl dźwiękowy „Doskonała próżnia” na podstawie książki Stanisława Lema

Grafika reklamowa wydarzenia. Na czerwonej trawie leży para żółtych wrotek. Napis: doskonała próżnia.

W czwartek o 19.00 kolejna premiera przygotowana przez Stowarzyszenie Rita Baum! Tym razem będzie to spektakl dźwiękowy pt. „Doskonała próżnia”, na podstawie książki Stanisława Lema. Prezentacja wydarzenia będzie miała również miejsce w Internecie, w formie transmisji online na stronie Facebook Stowarzyszenia Rita Baum.

Scenariusz i reżyseria – Andrzej Ficowski
Aktor – Paweł Kutny
Muzyka – Roman Felczyński

„Doskonała próżnia” Stanisława Lema jest zbiorem recenzji nieistniejących książek. Streszczenia i analizy fikcyjnych utworów literackich są przesiąknięte pastiszem, dystansem i subtelną ironią, będąc formą wyrafinowanej i przewrotnej gry z czytelnikiem. Zestaw recenzji książek, które nigdy nie powstały, stwarza odbiorcom możliwość, w humorystycznej formie, obcowania z wielkimi tradycjami literackimi.

Scenariusz został napisany na podstawie czterech opowiadań zamieszczonych w „Doskonałej próżni”: ,,Being Inc.” opisuje społeczeństwo przyszłości, w którym każdy obywatel, za odpowiednią cenę, może sobie kupić życie, jakie sobie wymarzy. W „Die Kultur als Fehler” Lem określa kulturę jako narzędzie służące adaptacji wszystkiego, co w człowieku przypadkowe. Trzecim opowiadaniem jest „Odys z Itaki”, natomiast w opowiadaniu czwartym – w „Nowej kosmogonii” – autor prezentuje produkcję wirtualnych istot. Po zakończeniu pokazu odbędzie się spotkanie aktywizujące widzów. Wstęp wolny.

Pokaz zrealizowany został w ramach projektu „Czytanie w ciemnościach – Lem i Karpowicz”.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera