Pierwszy wrocławski festiwal rocka progresywnego. W dwa październikowe wieczory zagra ośmiu wykonawców!
LESS IS LESSIE. Oto jak o sobie piszą: „nasza muzyka jest dla tych, którzy lubią się zasłuchać i zapatrzeć. Nieodzownie towarzyszy jej materiał wideo, który pogłębia wrażenie dynamiki i podróży. Koncerty prowadzą przez miejsca znane Wrocławianom i te, o których być może niektórzy nie mieli pojęcia. Są próbą zilustrowania rzeczywistej przestrzeni akustycznej Wrocławia – w utworach wykorzystywane są nagrania stereo z wrocławskich spacerów”. Zespół Less Is Lessie rozpoczął działalność w marcu 2015 roku na koncercie we wrocławskim studiu Uniq Sound. Płyta z materiałem live z tego koncertu ukazała się w sierpniu 2016. Fragmenty wydarzenia dostępne są także w formie klipów wideo w serwisie YouTube. Na początku 2018 roku muzycy wydali swój pierwszy w pełni studyjny singiel Blackout, którego utwór tytułowy miał swoją radiową premierę w lipcu 2018 na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia w audycji Piotra Kaczkowskiego Mini Max.
Osiągnięcia muzyczne:
- Scena Konkursowa SLOT Art Festiwal 2017 – 1 miejsce.
- AEStrada, Konkurs Stowarzyszenia Realizatorów Dźwięku 2017 – finał.
- Kino Nowe Horyzonty 2016 – autorski koncert Na Dużym Ekranie.
- Muzyczna bitwa Radia Wrocław 2016 – półfinały.
- Neuro Music 2016 – finał, eliminacje do Asymmetry Festiwal.
Płyta Live At Uniq Sound Studio, to około godzinna opowieść muzyczna, dla której inspiracją były wybrane wrocławskie klimaty akustyczne. Podróż rozpoczyna się od bagnistego Rakowca, w drugiej części przenosimy się na bocznice kolejowe Dworca Głównego, a w ostatniej pojawiają się obrazy i dźwięki z nieistniejącego już Przejścia Świdnickiego oraz z przejścia podziemnego na Placu Grunwaldzkim. Singiel Blackout również jest mocno związany z przestrzenią Wrocławia. Inspiracją do stworzenia utworów i tekstów były pełne kontrastów przestrzenie wrocławskiego Nadodrza. Płyta opowiada o przeciwstawnych emocjach, które się rodzą w mieszkańcach wrocławskich kamienic. Jest światło i ciemność, jest miłość i złość, omnipotencja i bezradność. Do singla Blackout powstał teledysk, którego autorami byli uczestnicy warsztatów filmowych w nadodrzańskim klubie Pod Kolumnami.
Skład zespołu:
Zofia Wypychowska – śpiew (gościnnie)
Weronika Kowal – skrzypce, klawisze
Maciej Janiszewski – gitara basowa
Filip Kozak – śpiew, klawisze, programowanie
Konrad Mikołajczyk – perkusja
Michał Tomczyk – gitara
Więcej o zespole:
ATME od 2013 roku aktywnie działa na polskiej i zagranicznej scenie muzycznej. Zespół tworzą cztery zintegrowane osobowości szukające własnej drogi w muzyce, co ujawnia się w różnorodnym stylu gry, zmiennym metrum oraz złożonych strukturach kompozycyjnych. „Nasza muzyka nawiązuje do szeroko pojętego rocka, elementów muzyki etnicznej i metalu progresywnego, aczkolwiek staramy się nie zamykać na jeden konkretny gatunek muzyczny. Ważna jest dla nas wolność treści i formy. Improwizujemy zarówno na próbach jak i na koncertach, a poprzez taki sposób tworzenia staramy się opuścić strefę komfortu na rzecz poszukiwań własnego unikatowego brzmienia i charakteru. Teksty utworów są rezultatem obserwacji świata i ludzi. Poruszają zagadnienia dotyczące egzystencji, rozwoju duchowego i psychologii ludzkiego umysłu” – opowiadają muzycy ATME. W 2015 roku, po wygranym konkursie na Festiwalu im. Pawła Bergera w Kaliszu, ATME wydało własnym sumptem EP-kę koncepcyjną zatytułowaną Forgiving Myself. W lipcu 2016 światło dzienne ujrzał wideoklip do akustycznej wersji utworu Trickster. Pierwszy album długogrający ATME zatytułowany State of Necessity został ukończony w grudniu 2017 roku i wraz z lyrics video do utworu (un)cut Thoughts przedstawiony fanom. Oficjalna premiera planowana jest na marzec 2018 roku.
ATME ma na koncie występy na koncertach i festiwalach w Polsce oraz m.in. w: Niemczech, Belgii, Holandii i Czechach. „Chcemy, aby nasza muzyka była żywa, aby wchodziła w interakcję między nami, odbiorcą i otaczającym nas światem – aby oddychała” – tłumaczą członkowie ATME.
O ATME pisali m.in.:
- „(…) Ma własny świat dźwięków. Szuka nowej jakości i znajduje. Totalne czadowanie przeplata z tajemniczością i… egzotyką. (…) Znakomity debiut. Koniecznie trzeba poznać!” – Paweł Brzykcy, „Teraz Rock”, marzec 2018.
- „W istocie State of Necessity to jeden z najlepszych prog-rockowych krążków roku 2017. Nie w Polsce. W ogóle. Na blaszce wszystko się zgadza. Granie jest charakterne, kompozycje odpowiednio zbalansowane. A plemienne wątki to wisienka na torcie tego spektakularnego albumu. State of Necessity miażdży! Polecam gorąco!” – Grzegorz Bryk, magazyngitarzysta.pl, 2018
- „ATME – unikatowy zespół z Wrocławia, który za sprawą niebywałej inteligencji muzycznej, wysublimowania, ogromnej wrażliwości oraz niebanalnego podejścia do materii muzycznej, przenosi słuchaczy, odbiorców w kompletnie inny wymiar artystyczny” – Marta Mielcarek, członek jury festiwalu Gramy Nad Prosną, krytyk muzyczny, 2015.
Sami piszą o sobie tak: „ATME to doświadczenie przestrzeni. To początek drogi do korzeni, do jedności z muzyką, sobą i otoczeniem. Jeśli ktoś uważa, że w muzyce usłyszał już wszystko, to nie słyszał jeszcze o zespole ATME”.
Skład:
Luke Pawełoszek – wokal
Adrian Nejman – gitara basowa
Paweł Zborowski – perkusja
Piotr Guliński – gitara
ARTYFICTION jest fuzją wielu gatunków muzyki oraz przestrzeni muzyko-podobnych. Tak o sobie piszą: „Celem, jaki sobie obraliśmy jest jak największa „plastyczność” naszych opowieści. Malowanie świata dźwiękami. Z tej też okazji stylistyka utworów pozostaje bliżej niesprecyzowana, podobnie zresztą jak ich przekaz. Opera i hardcore, jazz i metal, ambient i progrock. Wszystko starannie zmieszane, dopasowane i podane w wysoce energetycznej formie. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie 😉. Ciężko określić kiedy to wszystko się zaczęło. Na przestrzeni lat skład oraz nazwa zespołu zmieniły się wielokrotnie (np. Laszlo Taxi). Jedno jest pewne, aktualny stan osobowy (oraz związana z nim nierozłącznie filozofia) zebrał się pod banderą Artyfiction w grudniu 2017 r. A swoją debiutancką płytę Preliminaries wydało 21.03.2018 r. Od tamtej pory udało nam się wziąć udział w kilku mniejszych lub większych wydarzeniach muzycznych. W tym finał regionalny Emergenza i Finał PoliRock2018. Zespół nie próżnuje i nieustannie pracuje nad nowym materiałem oraz szuka nowych przestrzeni muzycznych. Debiut drugiej płyty jest planowany na lipiec 2019 r.”.
Więcej o zespole:
TENSION ZERO. „Co powstanie ze spotkania: znanej z Voice Of Poland, szalonej, rudowłosej pasjonatki, która nie przeżyje dnia bez śpiewania? Inżyniera, ojca dwójki dzieci, który biorąc przestrojoną gitarę do ręki przemienia się w rockmana? Europejczyka, na co dzień programisty, który z powodzeniem mógłby improwizować na fortepianie z jazzmanami? Młodego studenta perkusji klasycznej na Akademii Muzycznej, który częściej słucha djentu niż muzyki poważnej? I fana kulturystyki, miłośnika niskich dźwięków, który wywołał to zamieszanie? TENSION ZERO! Tak jak nasze życie jest różnorodne tak i nasza muzyka łamie wszystkie schematy i konwenanse tworząc nową jakość w rocku i metalu progresywnym! Zafascynowani największymi przedstawicielami nieszablonowej muzyki, stworzyliśmy w Polsce własny świat dźwięków, który łączy skrajne melodie, harmonie i rytmy z tekstami dotyczącymi ludzkich emocji”.
Więcej o zespole:
MY INNER CIRCLE. Pochodzą z Poczdamu, a grają Melodic Metal. Tworzą pod wpływem następujących gatunków: Symphonic Metal, Power Metal, Alternative Metal & Metalcore. Powstali i zaczęli występować w 2016 roku, a członkami zespołu są: Norbert (wokal), Lea (gitara, wokal), Adi (bas), Olli (Piano) i Benni (perkusja). Potężne riffujące gitary połączone z fortepianem symfonicznym, melodycznymi basami, energetycznymi bębnami i głos, który przypomina o Progressive Metal – to jest właśnie My Inner Circle. W 2018 roku zespół zaczął pracować nad swym debiutanckim albumem. Profesjonalne nagrania rozpoczną we wrześniu 2018 r., tak jak i weekendowe trasy SEE US SOON. Podczas tej promocyjnej trasy My Inner Circle będzie miało koncerty w Berlinie, Angermünde, Dreźnie, we Wrocławiu, Luckenwalde i Werder (Havel). Wraz z wydaniem ich albumu wiosną 2019 roku rozpocznie się druga podróż przez Niemcy i kilka koncertów w innych krajach.
Więcej o zespole:
KAMIL YUGOL GROBLEWICZ jest multiinstrumentalistą. Gra na gitarze elektrycznej i elektrycznych instrumentach klawiszowych. Jego występ wprowadzi w temat muzyki progresywnej, zwłaszcza artrocka. Usłyszymy z pewnością sporo cytatów z klasyki tego gatunku. Podczas występu Kamila oprócz muzyki spodziewać się można również abstrakcyjnych anegdot, w dość luźny sposób ale jednak powiązanych z muzyką, a szczególnie z instrumentarium w ujęciu inżynierskim. Ulubionymi artystami Kamila są m.in. Iron Maiden, Judas Priest, Deep Purple, Rush, Marillion, Yes, Emerson Lake & Palmer, Pink Floyd, Saxon, Wishbone Ash, SBB, Uriah Heep, Budgie, a także… Wojciech Mann.
Więcej o wykonawcy:
RETROSPECTIVE to zespół działający na rynku muzycznym już przeszło 10 lat. Grupa powstała w 2005 roku w Lesznie. Przez ponad dekadę formacja wypracowała swój własny charakterystyczny styl, będący wariacją na temat szeroko rozumianego rocka progresywnego, art rocka i mocniejszych metalowy brzmień. Zespół nie zamyka się ściśle w jednej stylistyce. Potrafi kreować klimatyczne muzyczne pejzaże przepełnione emocjami, ale również w najmniej spodziewanych momentach drasnąć zaskoczonego słuchacza ostrym rockowym pazurem. Charakterystyczny styl Retrospective najlepiej słychać na ostatnim, wydanym na początku 2017 r. albumie Re:Search. Wydawnictwo to jest wysoko energetyczną mieszanką mocnych prog metalowych riffów z melodyjnym harmonicznymi dźwiękami typowymi dla artrocka. Wokalny męsko- damski duet dopełniają świetne solówki gitarowe, a całość napędza dynamiczna sekcja rytmiczna.
Zespół Retrospective serwuje na koncertach energetyczne show, które z pewnością porwie każdego fana progresywnego rocka spod znaku Riverside, Porcupine Tree czy Anathemy. Drapieżny i mocny wokal Jakuba Roszaka wspierany przez kontrastujący z nim delikatny głos Beaty Łagody tworzy wyjątkowy wokalny duet, który stał się elementem rozpoznawczym zespołu. Całą muzykę napędza dynamiczna sekcja, a rockowej mocy dostarczają dwie świetnie współpracujące gitary. Formacja występowała u boku takich wykonawców, jak Riverside, Fish, RPWL, Behemoth, Subsignal, Lazuli, Disperse, Coma, Illusion, Dżem, Turbo, Fismoll, Materia, Edyta Bartosiewicz, Tomek Lipiński czy Hunter. Grupa zagrała ponad 100 koncertów w Polsce oraz w Europie. Retrospective występował również na festiwalach, także w roli headlinera, na przykład w ramach Progressive Promotion Festival w Rüsselsheim lub na Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego w Toruniu. W roku obecnym grupa zagrała na jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie festiwali muzyki progresywnej – Night of the Prog w Loreley.
HELLHAVEN. Zespół zaistniał na polskiej scenie muzycznej w 2010 roku debiutując albumem Art for Art’s Sake na antenie takich rozgłośni, takich jak Radio Kraków, Radio Gdańsk, Radio Szczecin oraz Polskie Radio Trójka. W roku 2012, po podpisaniu kontraktu z niemiecką wytwórnią Legacy-Records została wydana druga płyta pt. Beyond The Frontier, która zyskała pozytywne uznanie nie tylko na rynku polskim, ale także na rynku angielskim, kanadyjskim i francuskim, będąc wysoko oceniana przez tamtejszych recenzentów. Po sukcesie z roku 2012 w 2013 przyszedł czas na rejestrację występu koncertowego oraz wydanie płyty DVD pt. Beyond The Frontier Live, nad którą patronat objęło Radio Kraków. W roku 2017, po 5 latach od wydania Beyond The Frontier, formacja zarejestrowała materiał na najnowszy krążek Anywhere Out Of The World, który został wydany nakładem wytwórni Pronet Records w dniu 04.03.2017 roku. W tym samym czasie miała również miejsce premiera pierwszego teledysku do utworu Overview Effect oraz dwóch singli w formie cyfrowej promujących najnowsze wydawnictwo – The Dawn & Possibility Of An Island oraz On Earth As It Is In Heaven. Płyta Anywhere Out Of The World została bardzo pozytywnie zrecenzowana przez liczne portale uzyskując na łamach takich czasopism jak “Teraz Rock” oraz “Magazyn Gitarzysta” prawie maksymalne noty. Muzyka grupy jest szeroko pojętą wariacją na temat melodyjnego rocka progresywnego, post rocka oraz metalu z nutą wpływów dalekiego i bliskiego wschodu. Niestandardowe pejzaże muzyczne łączą się zgrabnie z melodyjnością i przystępnością, co stanowi dość niespotykane połączenie muzyki nieprostej, wymagającej i rozbudowanej, z przyswajalną, delikatną i miłą dla ucha melodyką. To miks dźwięków, które z jednej strony frapują a z drugiej pozostają w głowach słuchaczy na długie miesiące…
Zespół tworzą:
Sebastian Najder – wokal, ukulele
Jakub Węgrzyn – gitara, syntezatory, wokal wspomagający
Hubert Kalinowski – gitara
Marcin Jaśkowiec – bas
Paweł Czartoryski – perkusja
Więcej o zespole: