PIOTR LEMAŃCZYK ELECTRIC BAND

Polskie Stowarzyszenie Jazzowe Wrocław zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu Jazz do kwadratu!

15 września 2023, 19:00
Czasoprzestrzeń | Klub Łącznik, Tramwajowa 1-3, Wrocław
BILETY: 30 zł
Bilet na koncert kupisz tutaj: https://www.kupbilecik.pl/…/piotr.lemanczyk.electric.band/

Piotr Lemańczyk – gitara basowa
Marcin Wądołowski – gitary
Tomasz Łosowski – perkusja

Piotr Lemańczyk to bez dwóch zdań jeden z najwybitniejszych europejskich basistów jazzowych. Od początku kariery w latach 90-tych święcił triumfy w kategoriach indywidualności, kompozycji oraz najlepszego instrumentalisty. Współtworzył i uświetnił gdańskie środowisko jazzowe. Jest m.in. laureatem Jazzu nad Odrą 96 oraz Pomorskiej Jesieni Jazzowej 96. Koncertuje i nagrywa u boku takich światowych nazwisk, jak: Walter Smith III (USA), Jerry Bergonzi (USA), Seamus Blake (USA), Dave Kikoski (USA), Tim Hagans (USA), Brian Melvin (USA), Gary Novak (USA), Avishai Cohen-tr (Izrael).

http://www.piotrlemanczyk.pl/

Inherited Dream

To druga płyta zespołu Piotr Lemańczyk Electric Band, która powstała przy udziale wybitnych muzyków polskiej sceny jazzowej. Do zespołu
dołączył jeden z najbardziej rozpoznawalnych pianistów na świecie – Leszek Możdżer. Poprzednia płyta została wydana w lipcu 2021 roku. W „Boost Time” Piotr Lemańczyk powrócił do gitary basowej, po ponad dziesięcioletniej przerwie. Zainspirowany sześciostrunowym elektrycznym basem, skomponował muzykę, która stała się dopełnieniem jego wcześniejszej działalności. Eksplorując brzmienia „nieakustycznych” instrumentów, uzupełnia i znacznie poszerza możliwości artystycznej wypowiedzi.

„Uwielbiam wiele gatunków muzycznych, ale nie chcę zamykać się w żadnym z nich” – podkreśla lider.

Projekt brzmieniowo odwołuje się do najwybitniejszych twórców tego gatunku. Słychać tu echa Allana Holdswordha, „Bitches Brew” Davisa,
Chick Corea Electric Band, czy nawiązanie do twórczości najwybitniejszych polskich kompozytorów XX w. Szlachetna harmonia, kultura dźwięku oraz cała gama nastrojów, dają muzyce bardzo indywidualny rys i stanowią o wyjątkowości tej muzyki.

Płyta „Inherited Dream” jest kontynuacją i kolejnym ważnym etapem w działalności zespołu. W dwóch utworach pojawiają się wokalne kreacje połączone z kolektywną i ekspresyjną improwizacją. Z pewnością jest to projekt zróżnicowany i osobisty dla każdego z Artystów.

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera