“Matka Courage krzyczy” – pierwszy raz w tym roku!

Czasoprzestrzeń i Teatr Układ Formalny zapraszają na spektakl Matka Courage krzyczy.

W 1821 roku do Afryki Zachodniej przybył pierwszy transport byłych niewolników z plantacji bawełny. Agent Towarzystwa Charytatywnego odkupił od miejscowego wodza pas ziemi za cenę sześciu muszkietów i skrzyni paciorków. Tak powstała Liberia.

Mimo zwrotnikowej pogody Amerykanoliberyjczycy przechadzali się po swoich włościach w cylindrach i frakach, żeby za wszelką cenę zaznaczyć różnicę między klasami. Kolejne lata to niekończące się konflikty, które wypaliły „Państwo Wolności” do gołej ziemi. Liberyjska wojna domowa, jak pisał Herbert, „wychowała nową odmianę dzieci”. One bawią się w zabijanie. Nie żywią się chlebem, tylko ciałami wrogów.

Matkę Courage spotykamy samotnie wpatrującą się w ocean na plaży w West Point. To największe liberyjskie slumsy, a plaża stała się przez lata wychodkiem pozbawionej kanalizacji biedoty. W spiekocie słońca nawet morska bryza nie przynosi orzeźwienia. Po drugiej stronie oceanu jest Ameryka – Raj Utracony. Od strony lądu zbliża się postać, rzucająca długi cień. I zaczyna snuć swoją opowieść jeszcze raz. To piosenka. „Matko, matko, czy pochowałaś już wszystkie swoje dzieci?”.

Reżyseria: Grzegorz Grecas
Scenariusz: Paweł Palcat, Grzegorz Grecas
Dramaturgia: Agnieszka Nasierowska
Występują: Joanna Gonschorek, Katarzyna Kłaczek, Maciej Rabski, Przemysław Furdak, Paweł Palcat
Scenografia: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk
Muzyka: Paweł Głosz
Kostiumy i formy: Katarzyna Bublewicz
Ruch sceniczny: Małgorzata „Madi” Rostkowska

Spektakl w języku polskim i polskim języku migowym.
Spektakl dozwolony dla widzów od lat 16.

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera