Lekcje Miejskiej Permakultury 2 – Gleba i woda

Kwiaty rosnące w skrzyniach permakulturowych na tle zabytkowej hali zajezdni tramwajowej. Logotypy organizatorów. Napisy: Lekcje miejskiej permakultury, warsztaty 23.04.2022, 14.00, ul. Tramwajowa 1-3 Czasoprzestrzeń, za halą tramwajową z graffiti.

Podczas części teoretycznej warsztatów z cyklu „Lekcje miejskiej permakultury” skupimy się głównie na wodzie i glebie, dwóch ważnych aspektach, o których żaden permakulturowy ogrodnik nie może zapomnieć. Dowiecie się, czym jest gleba i jaką rolę odgrywa w życiu ogrodu. Poznacie też sposoby budowania zdrowej, żywej ziemi oraz metody tworzenia różnorodnych grządek (hugelkultura, grządki podwyższone). Ważna część warsztatów będzie dotyczyła wody w siedlisku permakulturowym. Omówiona zostanie rola wody w ekosystemach oraz jej właściwości. Uczestnicy poznają techniki magazynowania wody deszczowej, zarówno w glebie, jak i w różnych, większych lub mniejszych, zbiornikach retencyjnych. Rozpatrzone zostaną również techniki mikroretencji, ponieważ każda kropla wody powinna mieć dla nas znaczenie. Ostatnim, dodatkowym tematem warsztatów będzie system stref oraz wzorce, jakie obserwujemy w permakulturze.

Natomiast w części praktycznej skupimy się na najprostszych metodach diagnozowania i oceniania jakości ziemi. Oprócz tego sporządzimy wspólnie „szczepionkę” bogatą w różnorodne mikroorganizmy, wzbogacającą życie gleby.

Warsztaty będą miały charakter zarówno teoretyczny, jak i praktyczny – prosimy więc o ubranie się w odpowiedni strój do takich prac. Na miejscu dostaniecie rękawice robocze i narzędzia.

Wstęp wolny

Obowiązują zapisy.

Maciej Makoś – edukator przyrodniczy, botanik, i już za chwilę zielarz. Podczas swoich warsztatów edukuje ludzi na bliskie jego sercu tematy, tj. zbieranie/przetwarzanie ziół oraz jadalnych dzikich roślin, zastosowanie technik permakulturowych w miejskim ogrodnictwie oraz roli bioróżnorodności w życiu ekosystemu i ludzi. Udziela się również w redakcji popularnonaukowej Radia Luz na 916.fm. A na co dzień możecie obserwować go na jego Instagramie bio.rozno oraz facebooku Bio.różno.

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera