Lekcje Miejskiego Ogrodnictwa – wprowadzenie do permakultury

Kiedy: 12.04.2025 r. w godz. 14:30
Miejsce: Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3
Wstęp: wolny

Mamy już kwiecień, więc nastał czas, aby porozmawiać o permakulturze! Z tej okazji już po raz pierwszy tym roku mamy przyjemność zaprosić Was na warsztaty z cyklu “Lekcje Miejskiego Ogrodnictwa”.

Podczas tych zajęć skupimy się głównie na wprowadzeniu Was w tajniki permakultury.

Więc, jeśli: masz już dość otwartej “batalii” ze swoim ogrodem? Uważasz, że praca w nim wymaga dużo wysiłku? “Wojna” z mszycami czy ślimakami doprowadza Cię do szewskiej pasji? Zastanawiasz się, dlaczego Twoje rośliny tak często chorują? Albo po prostu pragniesz, aby Twój ogród pomagał wspierać lokalną przyrodę – zamiast jej szkodzić?

To odpowiedź na te oraz inne nurtujące Cię pytania uzyskasz już 12.04 o godzinie 14:30 na terenie ogrodu społecznego w Czasoprzestrzeni.

Podczas zajęć dowiesz się, czym jest PERMAKULTURA i jak może zrewolucjonizować Twoje życie. Poznasz najważniejsze zasady obowiązujące w ogrodnictwie naturalnym oraz tym wykorzystującym techniki permakulturowe.
Dowiesz się również jak zmienić swoje ogrodowe nawyki, które często wcale nie są (wbrew pozorom) najlepszym rozwiązaniem.

Ważna część warsztatów będzie dotyczyła ekologii, a w szczególności roli bioróżnorodności w obszarach miejskich oraz sposobów wspierania jej przy bardzo niskich nakładach energii. Spróbujemy dowieść, że nawet małe zmiany w realny sposób mogą pomagać nam w walce ze zmianami klimatycznymi.

Poruszone zostaną również zagadnienia tj.: tworzenie gleby, mikroretencji, przydomowej uprawy roślin.
Warsztaty zostaną podzielone na dwie części. Podczas części teoretycznej poznamy tajniki permakultury, zaś w praktycznej zajmiemy się najprostszymi technikami permakulturowymi, które łatwo będzie powtórzyć w swoim własnym ogrodzie. 

Ponadto podczas części praktycznej, przejdziemy się wspólnie po ogrodzie społecznym w poszukiwaniu różnych omawianych technik oraz poddamy analizie występujące w nim elementy.

Prowadzący:
Maciej Makoś – absolwent biologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, botanik, zielarz oraz projektant permakulturowy. Na co dzień zajmuje się edukacją przyrodniczą. Podczas swoich warsztatów edukuje ludzi na bliskie jego sercu tematy tj.: ekologia, zbieranie/ przetwarzanie ziół oraz jadalnych dzikich roślin, z zastosowania technik permakulturowych w miejskim ogrodnictwie oraz roli bioróżnorodności w życiu ekosystemu. Jest również opiekunem Ogrodu Społecznego we Wrocławskiej Czasoprzestrzeni. Możecie złapać go na jego Instagramie bio.rozno oraz fp Bio.różno.

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera