Koncert: Walfad + Hipgnosis

WALFAD powstał w 2011 roku w Wodzisławiu Śląskim z inicjatywy Wojtka Ciuraja. Od tego czasu grupa wydała trzy albumy, wysoko oceniane zarówno przez krytyków, jak i fanów w kraju i zagranicą. Mimo młodego wieku Walfad dzielił scenę z czołówką krajowej sceny progresywnej (Quidam, Lizard, Hipgnosis, Osada Vida), a także mieszkającym w naszym kraju Rayem Wilsonem (ex Genesis). Muzyka Walfad to fuzja rockowych, bezkompromisowych brzmień z poetyckimi, zmuszającymi do myślenia tekstami w języku polskim. Młodzieńcza energia obecna w zespole uwidacznia się szczególnie na żywo, gdzie Walfad udowadnia, że jest jedną z najbardziej obiecujących grup rockowych w kraju.

Album wodzisławskiej formacji zatytułowany Momentum zajął czołowe lokaty w plebiscytach na płytę rocku, a utwory na nim zawarte świetnie radzą sobie na listach przebojów (Antyradio, rockserwis.fm). Trasa promująca ten materiał objęła cały kraj. W kwietniu 2017 roku zespół Walfad otwierał Marillion Weekend w Łodzi. Co ważne, legenda progresywnego rocka osobiście wybrała Walfad jako swój suport, a 15 pazdziernika 2017 roku młodzi muzycy spełnili kolejne swoje marzenie, grając w Spodku przed Procol Harum!

Po dwóch latach od wydania Momentum młodzi muzycy ze Śląska powracają z nowym albumem. Colloids zawiera siedem wymykających się szufladkowaniu kompozycji. Styl zespołu ewoluuje z płyty na płytę i czwarty album jest tego najlepszym przykładem. Jeszcze nigdy zespół tak odważnie nie flirtował z muzyką improwizowaną. Nowe rozwiązania, a także stałe elementy twórczości zespołu, takie jak rockowa zadziorność oraz poetyckie i zaangażowane teksty, tworzą najbardziej kompletny album w historii Walfad. Na Colloids zespół nie unika trudnych tematów, udowadniając, że prawdziwa idea muzyki rockowej jest wciąż żywa. Oprócz licznych odniesień do bieżącej sytuacji w naszym kraju, album porusza także kwestie związane z dyktatem większości, koniunkturalizmem i wyczerpaniem narzucanych norm i idei.

Po udanych występach przed takimi legendami jak Procol Harum czy Marillion zespół jest gotowy na kolejny krok w swojej karierze. Colloids promować będzie największa trasa w historii zespołu, na której młodzi muzycy będą dzielić scenę między innymi z Riverside i Colinem Bassem.

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera