III edycja Festiwalu OdNowa

OdNowa to III Festiwal nieśmiecenia, naprawiania i tworzenia z odpadków, dla całych rodzin i ludzi w każdym wieku! Pokazuje, jak żyć przyjemnie i ciekawie nie śmiecąc, naprawiając sprzęty i tworząc całkiem nowe rzeczy ze zużytych przedmiotów, by trochę ulżyć naszej planecie. W programie różnorodne warsztaty oraz kawiarenka naprawcza, a w niej m.in. naprawa drobnego agd, sprzętu komputerowego i ubrań. Wstęp wolny!

Program warsztatów:

💚 Dekoracje karnawałowe i biżuteria

Visu Interior
godz. 11.00-17.00

Jak ekologicznie i tanim kosztem wykonać dekoracje karnawałowe i piękną biżuterię? Z gazet, butelek plastikowych, włóczek i kawałków ubrań! Prowadzący przygotują wcześniej prototypy kilku rodzajów biżuterii i karnawałowych ozdób, aby z uczestnikami pracować na konkretnych modelach. Użycie elementów nie pochodzących z recyklingu będzie zminimalizowane i ograniczy się jedynie do zastosowania niezbędnych.

💚 Walentynki zero-waste

Heavenly Inspired
godz. 11.00-17.00

Kolorowe papiery (opakowania, czasopisma, zużyty papier prezentowy) to materiał, który wykorzystamy do wytworzenia najpiękniejszych walentynek Przynieście stare magazyny, torebki po kawie czy opakowania po czekoladkach – ze wszystkiego można zrobić coś pięknego. Prowadzący przygotują wcześniej kilka modeli, aby pomogły uczestnikom się zainspirować, Warsztaty przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Będzie rodzinnie, kreatywnie i romantycznie!

💚 Peelingi myjące w duchu zero waste

Makutu Kuchnia kosmetyczna
https://makutu.pl/
godz. 11.00-14.00

Pachnące, kolorowe i jednocześnie ekologiczne peelingi można uzyskać z nieoczywistych składników. Wystarczy do połączyć ze sobą wartościowe resztki, jak choćby łaskawe dla skóry fusy od kawy z olejami i masłami roślinnymi, cukrem, solą, naturalnymi olejkami eterycznymi. Będzie dużo zabawy i pracy przy mieszaniu, wąchaniu, rozdrabnianiu, próbowaniu.

💚 Karmniki dla ptaków z surowców wtórnych – upcykling plastiku

Zajęcia Artystyczne z Duszą
godz. 11.00-14.00

Ze zużytych butelek, sznurka i drewnianych łyżek uczestnicy warsztatu zrobią karmniki dla ptaków. Jest to prosta ale bardzo fajna konstrukcja. W międzyczasie powiem, jak i czym należy karmić ptaki oraz czego nie wolno im dawać. Gdy już karmniki będą gotowe, uzupełnimy je ziarnem, tak aby były gotowe na przyjęcie skrzydlatych gości. Celem jest promowanie idei UPCYKLINGU oraz uczenie szacunku do zwierząt.

🌳 Warsztat sadzenia drzew

godz. 13.00 – 14.00

Dotlenieni.org, – startup społeczny, który od trzech lat zachęca biznes do działań na rzecz ekologii. Wspólnie powiększają miejskie przestrzenie o tereny zielone. Inspirują też instytucje i firmy do działania na rzecz wysokiej jakości powietrza w naszym otoczeniu.

💚 Kije deszczowe – upcykling makulatury i starych włóczek

Pracownia: Zajęcia Artystyczne z Duszą
godz. 14.00-17.00

Kij deszczowy to niezwykły instrument ludowy Indian Ameryki Południowej. Początkowo jego celem było przywołanie deszczu. Dziś jest instrumentem rozpowszechnionym na całym świecie. Uczestnicy mojego warsztatu będą mieli okazję wykonać przy użyciu surowców wtórnych (tektury, zakrętek po butelkach, starych gazet) własne kije deszczowe, by w letnie upalne dni móc przywołać deszcz.

💚 Drugie życie ubrań – dywany z t-shirtów – upcykling starych ubrań

Agata Łoś
godz. 14.00-17.00

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję własnoręcznie wykonać dywan ze starych, niepotrzebnych bawełnianych t-shirtów. Powstaną niezwykłe, kolorowe dywaniki do łazienki, salonu czy kuchni.

Kawiarenka naprawcza:

💚 Zaszalej z Pucybutami

www.pucybuty.pl
godz. 11.00-17.00

Trzymaj fason! Chcesz naprawić albo przerobić swoje ulubione buty? Dowiedzieć się, jak o nie dbać jeszcze lepiej? Weź je ze sobą i przyjdź na OdNowę do stoiska Pucybutów. To nie zwykli szewcy, ale mistrzowie renowacji butów. Koniecznie ich odwiedź, jeśli chcesz dać drugie życie pantoflom, szpilkom, trampkom, botkom i innym modelom.

💚 Naprawa drobnego AGD

Repairman
godz. 11.00-17.00

“Nie wyrzucaj!” – to hasło RepairMana. Naprawia, reanimuje, instaluje. Lubi to, więc może i Ty się zainspirujesz, a przy okazji będziesz cieszyć się dłużej swoim ulubionym sprzętem i wyposażeniem. Szybko, sprawnie, konkretnie, skutecznie a przy tym z uśmiechem i pasją. RepairMan śrubuje standardy usług i napraw! Jeśli masz w domu jakiś uszkodzony sprzęt AGD, przynieś go w niedzielę, a sam się przekonasz, co potrafi RepairMan!

💚 Porady sprzętowe dla kawoszy

AMT Serwis
godz. 11.00-17.00

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zadbać o swój ekspres do kawy, jak go odkamienić, wyczyścić, odświeżyć – przyjdź na festiwal OdNowa i porozmawiaj z ekspertami z AMT Serwis. Przy okazji napijesz się pysznej kawy i dostaniesz wiele dobrych rad, jak parzyć i używać ekspresu, a także jak przy okazji zużyć fusy w pożyteczny sposób, np. do pielęgnacji urody.

💚 Kącik krawiecki

Pracownia nr 17 z artystycznego Nadodrza
https://www.pracownia17.pl/
godz. 11.00-17.00

Ekspertki od szycia doradzą na miejscu jak naprawić (np. wszyć nowy suwak, załatać dziurę, naszyć łatę, dobrać guziki, itd.) i zmienić ubranie, by nabrało nowego charakteru.

💚 Tapicerka nie jest trudna

PIN Workshop
https://pinworkshop.pl/
godz. 11.00-17.00

PIN Workshop to wrocławski makerspace, otwarta przestrzeń warsztatowa i inspirująca społeczność. Innymi słowy kreatywne miejsce pełne narzędzi, pozwalające realizować najbardziej zwariowane pomysły. To także pomocni i otwarci ludzie, rzemieślnicy i majsterkowicze dzielący wspólną przestrzeń.
Na festiwalu OdNowa będą doradzać i podpowiadać, jak odnowić stare meble (krzesła, fotele, stoliki itp.). Na miejscu będzie można pod okiem Kasi Stasiak, specjalistki od tapicerowania, wymienić tapicerkę w swoim krześle lub taborecie – zabierz ze sobą prosty, nieduży mebel (taki, którego nie trzeba szyć – krzesło z tapicerką tylko na siedzisku, taboret), wszystkie potrzebne narzędzia i materiały będą czekały na miejscu. Prowadzący makerspace Piotrek podpowie natomiast jak odnowić części drewniane mebla, jakich materiałów i narzędzi użyć, na co zwrócić uwagę (można przynieść ze sobą konkretny mebel lub jego zdjęcie, na festiwalu zajmiemy się jedynie tapicerką, części drewniane zostaną omówione w teorii).

💚 Długowieczność noży i ich umiejętne ostrzenie

Canis Lupus
https://canislupus-cl.pl/
godz. 11.00-17.00

Wytwórca noży z zamiłowania, ostrzycielem został trochę z konieczności, bo mnóstwo ludzi potrzebuje zadbać o ten najważniejszy sprzęt w kuchni. Jeśli potrzebujecie ostrzenia, przynieście na OdNowę swoje noże – ale pamiętajcie, by ze względu na bezpieczeństwo, porządnie je zapakować! Nasz ekspert doradzi Wam jak dbać o ten wrażliwy sprzęt i jaki kupować, by potem nie żałować.

💚 Pogotowie komputerowe

Kamilnotebook
https://kamilnotebook.pl/
godz. 11.00-17.00

Nie wiesz, o co chodzi twojemu komputerowi? Zawiesza się, grzeje, szaleje… Nie wyrzucaj, nie kupuj nowego! Przynieś do naszego komputerowego pogotowia i zapytaj fachowców z Kamil Notebook, co się dzieje. Doradzą, pocieszą, podpowiedzą, a nawet coś na miejscu naprawią. Może trzeba przeczyścić układ chłodzenia, albo zmienić gniazdo zasilania, a może kabel w zasilaczu? A może wirus zagnieździł się w środku, trzeba zoptymalizować system, zregenerować baterie? Nasi eksperci pobudzą stary sprzęt do szybszego działania. Powiedzą też, gdzie w razie czego szukać dobrego sprzętu używanego, a gdzie zutylizować taki, którego nie da się już reanimować.

Rozkład jazdy może ulec zmianie. Prosimy śledzić wydarzenie!

Festiwal tworzą: Fortum Polska, Wrocław – Tu żyję, tu oddycham, Miasto2077, PIN Workshop, RepairMan, Canis Lupus, Pucybuty, Makutu, Agnieszka Dusza, VISU interior, Heavenly Inspired :: grafika i rękodzieło, Pracownia nr 17

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera