Hermann Niehoff – Raport dla GRU

Na tle flagi ukraińskiej dwa zdjęcia Wrocławia z czasów Festung Breslau. Logotypy organizatorów. Napisy: Hermann Niehoff. Raport dla GRU. Klub Łącznik, 20 kwietnia 2022, godzina 18:00. "Festung Breslau, to jak być jedną nogą w niewoli, a drugą w masowym grobie".

Festung Breslau – ponury i krwawy okres w historii naszego miasta. Pamiątki po nim wciąż są żywe w tkance miejskiej. Jednak w ścianach kamienic lub na wrocławskich podwórkach są zaklęte dramaty niemieckich cywilów, robotników przymusowych i jeńców wojennych, którym przyszło spędzić prawie trzy miesiące w płonącym i bombardowanym mieście. Dlaczego chcemy o tym porozmawiać w czasie, gdy trwa wojna na Ukrainie? Odpowiedź jest prosta: Wojna nigdy się nie zmienia. Zmieniają się jedynie nazwiska, daty i miejsca – schemat jest ten sam. W imię chorych ideałów, polityki i ideologii zawsze cierpi ludność cywilna.

O wojnie przeciw wojnie! – tym hasłem chcemy zapoznać Państwa z raportem ostatniego komendanta Festung Breslau, Hermann Niehoffa. Raport ten został spisany w 1946 roku dla sowieckiego GRU i w prosty, zwięzły i bezduszny sposób pokazuje w jaki sposób Wrocław był broniony i zdobywany.

W chwili, kiedy w Ukrainie trwa wojna, a setki tysięcy ludzi potrzebują wsparcia, my również chcemy pomóc. W Klubie znajdować się będzie skarbonka zbiórki wspierającej akcję “Tratwa dla Ukrainy”, którą koordynuje “Czasoprzestrzeń”. Każda złotówka się liczy!

Wykład rozpocznie się o godzinie 18:00 w środę 20 kwietnia w Klubie Łącznik (ul. Tramwajowa 1-3 we Wrocławiu).

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera