Festung Breslau oczami cywilów

Zdjęcia z czasów Festung Breslau w barwach ukraińskiej flagi. Napisy: Festung Breslau oczami cywilów. Klub Łącznik, 6 kwietnia 2022, godzina 18.00, "Wojnę wygrywają dowódcy, przegrywają rodziny".

Festung Breslau – ponury i krwawy okres w historii naszego miasta. Pamiątki po nim wciąż są żywe w tkance miejskiej. Jednak w ścianach kamienic lub na wrocławskich podwórkach są zaklęte dramaty niemieckich cywilów, robotników przymusowych i jeńców wojennych, którym przyszło spędzić prawie trzy miesiące w płonącym i bombardowanym mieście. Dlaczego chcemy o tym porozmawiać w czasie, gdy trwa wojna na Ukrainie? Odpowiedź jest prosta: Wojna nigdy się nie zmienia. Zmieniają się jedynie nazwiska, daty i miejsca – schemat jest ten sam. W imię chorych ideałów, polityki i ideologii zawsze cierpi ludność cywilna.
O wojnie przeciw wojnie! – tym hasłem chcemy zapoznać Państwa ze wspomnieniami cywilów z Festung Breslau, a następnie pokazać, jak wiele wspólnego mają z relacjami z dzisiejszej objętej wojną Ukrainy.

W chwili, kiedy w Ukrainie trwa wojna, a setki tysięcy ludzi potrzebują wsparcia, my również chcemy pomóc. W Klubie znajdować się będzie skarbonka zbiórki wspierającej akcję “Tratwa dla Ukrainy”, którą koordynuje “Czasoprzestrzeń”. Każda złotówka się liczy!

Wykład rozpocznie się o godzinie 18:00 w środę 6 marca w Klubie Łącznik

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera