“Dźwiękowy zapis doliny” Tymoteusza Karpowicza

Grafika reklamowa wydarzenia. Napis: Dźwiękowy zapis doliny Tymoteusza Karpowicza. Reżyseria: Andrzej Ficowski.

Zapraszamy na spektakl “Dźwiękowy zapis doliny”, zrealizowany przez Stowarzyszenie Rita Baum!

Akcja sztuki została ulokowana w Laboratorium Psychoakustycznym, w którym dwóch Profesorów wciela w życie pomysł podporządkowania sobie ludzi za pomocą dźwięku. Pierwszy – tworzy Sonarny Detektor Prawdy. Drugi – przy użyciu sonomapy eksperymentuje z tytułowym dźwiękowym zapisem doliny. W Laboratorium „hodują” chłopców i dziewczęta. Ofiary dźwiękowego eksperymentu tracą wolność, prawa obywatelskie, a ich relacje społeczne zostają zmiażdżone. Detektor Prawdy, dźwiękowe narzędzie przemocy, którym Profesorowie starają się zbadać i określić świat, jest metaforą świata przesiąkniętego inwigilacją.

Rzeczywistość teatralna zaprojektowana przez Karpowicza w “Dźwiękowym zapisie doliny” jest rodzajem wnętrza mikrofonu radiowego – co pozwoliło twórcom spektaklu w zaskakujący sposób opowiedzieć o podmiotowości, pamięci i śmierci.

Transmitujemy szum myślenia, szum przemyśleń, intuicyjne szumy domyśleń, głosy i odgłosy, pogłosy i echa, wciąż zmieniającą się i wciąż nawracającą, zapętloną przestrzeń słuchania i podsłuchiwania. Ta mniej jednoznaczna niż w teatrze klasycznym, niewizualna konwencja spektaklu, pozwala na odmienny odbiór jedności czasu, miejsca i akcji sztuki oraz stwarza szansę wyjątkowo osobistego odbioru przedstawienia. Tam, gdzie kończy się obraz sceniczny, zaczyna się gra między sferą dźwięku, wyobraźni i wspólnego doświadczania przestrzeni. Spektakl jest kolejną premierą Andrzeja Ficowskiego zrealizowaną w ramach Teatru Niewizualnego.

Reżyseria, scenariusz, scenografia: Andrzej Ficowski
Muzyka: Roman Felczyński
Video: Katarzyna Piss-Gjesdahl
Obsada:
Dominika Skoczylas
Paulina Mikuśkiewicz
Kamil Dawid Gałuszka
Arkadiusz Cyran
Paweł Kutny
Produkcja: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne “Rita Baum”
Partnerzy: CZASOPRZESTRZEŃ – Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.
Premiera: 1 czerwca, godz. 20.00
Spektakl popremierowy: 6 czerwca, godz. 20.00

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera