Dziwny lokator – premiera

Wychylająca się zza kotary męska twarz z lupą przyłożoną do oka. Logo Teatr Niewizualny. Napisy: Dziwny lokator. Premiera: 30 kwietnia 2022, g. 20.00, spektakl premierowy: 1 maja 2022, g. 20.00. Czasoprzestrzeń, ul. Tramwajowa 1-3, Wrocław

Sztuka „Dziwny lokator” to kolejna premiera Teatru Niewizualnego. Tekst pozbawiony jest klasycznie rozumianej akcji, a wiele jego sensów zbudowanych jest na niedopowiedzeniu i wyobraźni widza.

Anonimowi lokatorzy ciasnego, ciemnego pokoju. Chora kamienica, martwe miasto. ON i ONA, młodzi bohaterowie tej opowieść, całymi dniami podsłuchują i podglądają życie trzeciej lokatorki, nie przekraczając jednak progu jej pokoju. Inwigilują kobietę, zamierzając ułożyć sobie życie jej kosztem.

Sprawa komplikuje się, gdy w sztuce pojawia się tajemnicza postać Audiodeskryptora. Okazuje się, że nowi mieszkańcy wprowadzili się do kamienicy, w której poprzednia lokatorka popełniła samobójstwo.

ON stopniowo popada w obłęd, a sztuka przeradza się w sensacyjny i surrealistyczny thriller.

“Dziwny lokator” jest metaforą świata przemienionego w dźwiękowo-wizualną pajęczynę wielowymiarowej inwigilacji, gdzie zjawiska hejtu i ksenofobii karmione są powszechnie dostępnymi technikami audiowizualnymi. Ta mniej jednoznaczna niż w teatrze klasycznym realizacja zasady jedności czasu, miejsca i akcji stwarza widzowi szansę wyjątkowo osobistego odbioru przedstawienia. Tam, gdzie kończy się obraz sceniczny, zaczyna się gra między sferą dźwięku, wyobraźni i wspólnego doświadczania sztuki.

Na spektakl zapraszamy do Czasoprzestrzeni (ul. Tramwajowa 1-3, Wrocław).
Premiera: 30 kwietnia, godz. 20.00
Spektakl popremierowy: 1 maja, godz. 20.00
Scenariusz, reżyseria, scenografia: Andrzej Ficowski
Aktorzy: Magdalena Jędrysiak, Paweł Kutny
Muzyka: Roman Felczyński
Audiodeskryptor: ZGAS
Realizacja dźwięku: Maciej Samól
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera