Miasto ma kształt, pachnie, ma swój unikalny krajobraz dźwiękowy – można nawet pokusić się tutaj o stwierdzenie, że jest muzyką, na przykład jakąś odmianą jazzu. Z pozoru prozaiczne zajęcie jakim jest codzienne przemierzanie miasta, chodzenie (w jego mniej chlubnej odsłonie: włóczenie się, często bez celu, szwendanie, łażenie) w naszej ocenie ma niezwykłe walory poznawcze, bo gdy się mu przyjrzymy, okaże się, że chodząc, tworzymy pewną mapę ścieżek znanych i zwyczajnych, której często trzymamy się, nie zbaczając ze ,,swoich tras”. Teren, jaki pokonujemy, dostarcza nam szeregu różnorodnych bodźców: słyszymy miejski hałas, czujemy zapachy spalin, drzew, gotowanych przez sąsiadów potraw, chodnik czy kostka brukowa dają podparcie naszym stopom. Jakie właściwie jest ciało miasta? Nieustannie wchodzimy z nim w multisensoryczny dialog. O tym będzie nasze spotkanie.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą przyjrzeć się ciału miasta, zastanowić się nad tym z czego jest ono zrobione i dlaczego wygląda właśnie tak, a nie inaczej.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na warsztaty obowiązują zapisy przez formularz.
Warsztaty będą trwać około 5 godzin. Prosimy o przyjście w wygodnym stroju i uwzględnienie tego, że możemy się podczas naszych działań trochę pobrudzić.
Podczas spotkania zaprosimy uczestników do rozmowy na temat tego, jak miasto na nas wpływa i jak doświadczamy go naszym ciałem i zmysłami. Przybliżymy również historię projektowania urbanistycznego i porównamy dawne i współczesne realizacje osiedli mieszkaniowych.
W części warsztatowej skupimy się na pobudzeniu różnych zmysłów, uczestnicy będą mogli poznawać materiały o różnorodnych fakturach, z których zbudują przestrzenną kompozycję. Następnie udamy się na twórcze spacery, podczas których będziemy odkrywać ciało miasta.
Spotkanie zostanie zakończone dyskusją, która będzie rejestrowana na potrzeby stworzenia podcastu.
Warsztaty prowadzone są przez antropolożki, animatorkę kultury i architekta. Projekt powstał w ramach laboratorium terenowego poświęconego kreowaniu kultury miejskiej prowadzonego w KEiAK UWr przez dr hab. prof. UWr Katarzynę Majbrodę.
Warsztaty zostaną zorganizowane w ramach Przeglądu Kultury Studenckiej odbywającego się w Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Czasoprzestrzeń. Czasoprzestrzeń jest miejscem dostępnym dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wszystkich, którzy chcą otrzymać nasze dodatkowe wsparcie, bardzo prosimy o wypełnienie poniższego formularza na co najmniej 5 dni przed wydarzeniem.
Plakat alternatywny wydarzenia