Antonia Vai & Francis Tuan

ANTONIA VAI wraca do Polski! Po ubiegłorocznej trasie w naszym kraju, została zaproszona na zbliżającą się kolejną edycję Spring Breaka, a przy okazji wizyty w Poznaniu, zagra też kilka koncertów w innych miastach. We Wrocławiu w Czasoprzestrzeni!

ANTONIA VAI to szwedzko-węgierska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Urodziła i wychowała się w Sztokholmie, ale od 2013 roku na stałe mieszka i tworzy w Budapeszcie. Pierwszy raz w naszym kraju wystąpiła w czerwcu br. w poznańskiej Meskalinie. Koncert spotkał się z takim zainteresowaniem, że najnowsza trasa nie mogła nie objąć kolejnych polskich miast. Fuzja soulu, funku, jazzu i alternatywy, przefiltrowana przez charyzmę Antonii, po raz pierwszy zabrzmi w Warszawie, tuż przed jej wylotem do Szwecji!

ANTONIA VAI pisze piosenki od wczesnego dzieciństwa, początkowo rejestrując je… we własnej sypialni. Następna stop-klatka to już Londyn, gdzie przebywała przez rok. Pamiątką po tej podróży są dwa wydane własnym sumptem albumy: Lovers and Prophets oraz Dirt From When The Earth Was Flat.

Pierwszy „węgierski”, ale zarazem międzynarodowy, a na pewno przełomowy album to Stories After Bedtime (2015). To jednocześnie początek trwającej do dziś współpracy ze szwedzkim producentem Felixem Gröndahlem. W następnym roku Antonia przygotowała EP-kę Tightrope, która okazała się preludium do najnowszego, dopiero co wydanego krążka Ritual. To właśnie na nim wszystkie fascynacje artystki, a więc soul, jazz, funk, pop i alternatywny pop ułożyły się w wyjątkową całość i niezwykle zgrabną fuzję.

ANTONIA VAI na koncertach… to jeszcze inna historia. Mówią: to taka Amy Winehouse, ale bez nałogów.

Foto: Sabina Maria Costinel

Jako suport zaprezentuje się FRANCIS TUAN wraz ze swoim zespołem. Fryderyk Nguyen, bo tak naprawdę nazywa się artysta, jest muzykiem o polsko-wietnamskich korzeniach. Kieruje się zasadą, że pewnych rzeczy nie da się zagrać na komputerze. Dlatego też uprawia swoisty muzyczny recykling – korzystając ze współczesnej techniki loopowania, gra na zakurzonych instrumentach z lat 60. i 70. oraz wietnamskich etnicznych cudach, by za ich pomocą tworzyć zupełnie nową muzykę. Dzięki temu piosenki, które śpiewa, zawierają w sobie zarówno nutę nostalgii, jak i taneczny rytm, a retro brzmienia współegzystują w nich z elektroniką. W swoich utworach Francis Tuan poddaje refleksji zelektryfikowaną teraźniejszość i odnajduje w niej miejsce dla duszy.

W styczniu 2017 roku ukazał się minialbum Francisa Tuana Poems zawierający muzyczne adaptacje wierszy anglojęzycznych poetów, takich jak E.E. Cummings czy William Blake. Wystąpił z koncertami na festiwalach, m.in Open’er, Spring Break oraz Slot Art Festival, gościł również w Trójce w audycji Agnieszki Szydłowskiej. Razem z muzykiem grają również Ajda Wyglądacz (gitara basowa, chórki) i Paweł Drygas (perkusja, sampler).

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera