Wędrówką Jedną Życie Jest – Dmitrij Maklakov Recital

Zapraszamy na recital aktora Kijowskiego Teatru Piosenki i Poezji im. Włodzimierza Wysockiego, reżysera, kompozytora i aktora – Dmitrija Maklakova.

Poza wspólną poetycko-muzyczną podróżą mamy dla Was więcej niespodzianek! Wysłuchamy rozmowy z Piotrem Krzysztofem Kamińskim reżyserem filmu “Ballada Kyczejewska”, w którym Dmitrij wystąpił! Zaś rozmowę poprowadzi Łukasz Iwaniuk, prowadzący naszego Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

O aktorze

“Dmitrij Makliakow to aktor Kijowskiego Teatru Piosenki i Poezji im. Włodzimierza Wysockiego, reżyser, kompozytor, autor. W swoim repertuarze, oprócz piosenek autorskich, ma też wiele utworów takich legend muzycznej sceny jak: Leonard Cohen, Tom Waits, Marek Grechuta, Bułat Okudżawa czy Włodzimierz Wysocki. Dmitrij Makliakow to jeden z najwybitniejszych interpretatorów pieśni Wysockiego – niepokornego barda, poety i aktora, który postrzegany jest zarówno w Polsce jak i na Zachodzie, jako artysta walczący z reżimem zniewalającym człowieka. Zwłaszcza dzisiaj wiele jego pieśni wybrzmiewa wyjątkowo aktualnie i boleśnie. Oprócz działalności koncertowej Dmitrij ma w swoim artystycznym dorobku również role w teatrze dramatycznym. Jego ulubiony gatunek teatralny to monodram. Gatunek, dający aktorowi szansę na bardzo intymny kontakt z publicznością, która staje się dla niego zarówno adresatem jak i partnerem oraz rozmówcą. W tej formie Dmitrij wypowiada się najpełniej, umiejętnie łącząc słowo, muzykę i pełny wachlarz swoich aktorskich umiejętności w spójną, świadomą dramaturgię
opowiadanych przez siebie historii.


Dorobek aktora

Jedne z jego najciekawszych monospektakli to właśnie spektakle muzyczne i poetyckie, m.in. Włodzimierza Wysockiego Życie bez snu… i Stary człowiek i morze według Ernesta Hemingwaya. Wyjątkowy talent, świadomość, dyscyplina aktorska i wieloletnie zawodowe doświadczenie pomagają Dmitrijemu oczarować, zainteresować i utrzymać emocjonalną uwagę widzów przez cały
spektakl. I właśnie to poczucie dramaturgii scenicznego przekazu i emanująca z niego prawda sprawiają, że rozumiany jest przez wszystkich. Nawet przez tych, którzy nie zbyt dobrze, lub wcale, rozumieją i posługują się językiem ukraińskim czy rosyjskim. Sztuka którą tworzy, spektakle i koncerty są ponadczasowe, ponad pokoleniowe, ponad wszelkie podziały. Są po prostu uniwersalne.


Entuzjastycznie wręcz przyjmowany przez każdą publiczność, Dmitrij Makliakow wciąż poszukuje nowych inspiracji i nowych scenicznych wyzwań. Pewne jest więc, że jeszcze nie jeden raz zaskoczy swoich fanów ciekawymi muzycznymi i teatralnymi projektami.


Podaj rękę Ukrainie

Polskiej publiczności Artysta dał się poznać już siedem lat temu. Od tamtej pory nierozerwalnie związany jest z Polską, nie tylko zawodowo, ale też prywatnie. Podobnie jak i wielu jego kolegów ze sceny, Dmitrij chętnie angażuje się też w projekty, których celem jest umocnienie więzi kulturowych między narodami. Między narodami dla których poetyckie słowo zawsze pozostaje ważnym środkiem artystycznego wyrazu, niezależnie od języka w jakim wybrzmiewa.

Sam Artysta wykonuje piosenki nie tylko w języku ukraińskim, ale też w języku rosyjskim i polskim.
Rok temu wraz z aktorami Teatru Ateneum oraz studentami Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, studentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i studentami Warszawskiej Szkoły Filmowej, Dmitrij Makliakow wziął udział w realizacji przejmującego klipu do pieśni Podaj rękę Ukrainie autorstwa Karola Kusa i zespołu Taraka.
Zaśpiewał z takimi gwiazdami polskiej sceny teatralnej i muzycznej jak: Magda Umer, Piotr Fronczewski, Michał Bajor, Artur Andrus, Grzegorz Damięcki, Artur Barciś.


Film – Ballada Kyczejewska

Również w zeszłym roku zagrał główną rolę w krótkometrażowym filmie w reżyserii Piotra Krzysztofa Kamińskiego, studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej. Scenariusz Ballady Kyczejewskiej powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce w ogarniętej wojną Ukrainie. Rola wolontariusza i przewoźnika o imieniu Dmytro była w tej sytuacji wyjątkowo trudnym
emocjonalnie zadaniem dla Aktora. Dmitrij podołał mu jednak, jak zawsze, w pełni profesjonalnie. Powstał znakomity film, będący nie tylko artystyczną wizją, ale przede wszystkim wyrazistym świadectwem naszych niespokojnych czasów.
Świadectwem ludzkich dramatów rozgrywających się w tle współczesnej Historii…

Recital artysty

W ostatnim czasie Artysta pracował też nad swoim najnowszym recitalem. Wędrówką jedną życie jest… to jego bardzo osobiste, intymne zaproszenie słuchaczy do wspólnej poetycko-muzycznej podróży. Do wędrówki śladami wybitnych poetów, autorów, bardów, a także anonimowych ludowych twórców, których dzieła przetrwały w pamięci kolejnych pokoleń. W tej pamięci, która
budzi się w snach… Motywem przewodnim recitalu jak sugeruje jego tytuł, cytat zaczerpnięty z wiersza Edwarda Stachury, jest symboliczna podróż przez życie.


Tom Waits, Edward Stachura, a do tego ludowe pieśni ukraińskie i pieśni cygańskie, ten wybór wcale nie jest przypadkowy. Dmitrij Makliakow wraz z autorami śpiewanych przez siebie utworów wiedzie słuchaczy przez meandry życia. Prowadzi nas drogą na której rozgrywają się zarówno wielka Historia jak i nasze osobiste, często sercem dyktowane wybory. To nasze proste drogi i nasze drogi wyboiste, nasze pokrętne ścieżki i tajemne ścieżynki… Ta podróż to świadectwo naszej Obecności w Historii, Kulturze, w świadomości współczesnych, a być może także przyszłych pokoleń. Recital Wędrówką jedną życie jest… niesie też ze sobą ważne pokrzepiające przesłanie, tak cenne zwłaszcza w dzisiejszych, pełnych dramatycznych wydarzeń czasach. Czasach przepełnionych zwątpieniem i bólem. Tym przesłaniem jest: Wiara, Nadzieja i Miłość. A także pamięć o korzeniach, o naszej zbiorowej i indywidualnej tożsamości.

Skąd jesteśmy i kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy i jaki jest cel tej drogi? Czy rzeczywiście jesteśmy nomadami? Wszystkie te pytania i odpowiedzi układają się w recitalu Dimy w wiarygodny dowód tożsamości… W dowód naszej kruchości i niezłomności. Naszych upadków i naszych wzlotów. Układają się w sens naszego istnienia.”
Ewa Gil-Kołakowska

Wędrówką jedną życie jest…
Utwory:
Dolina w długich cieniach (E.Stachura/R.Kołakowski)
Śnią mi się drzewa (Krzysztof Mich)
Tuman jarom (tradycyjna pieśń ukraińska)
Konia do siebie wołam… (W.Czernitski/ O.Korol/ L.Berger)
Czekając na wczorajszy dzień (T.Waits/R.Kołakowski)
Tańcząc z Matyldą (T.Waits/R.Kołakowski)
Włóczęga (ludowa pieśń rosyjska)
Panch chawe (tradycyjna pieśń cygańska)
Tylko matka ( Krzysztof Mich)
Oczy Ukrainek (Jan Kondrak)
Majdan (S.Nikitin/J.Beszczynski)
Wędrówką jedną życie jest człowieka (Edward Stachura)

Chcesz wiedzieć co się u nas dzieje? Zapisz się do newslettera