Zapraszamy na darmowe zajęcia w ogrodzie społecznym. Zapisy przez formularz.
Pradawne ekosystemy, takie jak Puszcza Białowieska czy wielki Las Deszczowy w Amazonii, to miejsca niezwykłe, które można przyrównać do bezbłędnie pracującej maszyny, w której każdy element ma swoje miejsce i jest idealnie dopasowany do pełnionej przez siebie roli. Tylko co sprawia, że te i inne niesamowite miejsca na naszej planecie w ogóle mają prawo bytu? Otóż odpowiedzialne za to są wszystkie zamieszkujące w nim organizmy, które łącznie możemy określić mianem BIORÓŻNORODNOŚCI.
Warto sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście każdy mały ptaszek, nieprzyjemna bakteria, komar lub kleszcz są nam potrzebne? I czy zachowanie tej bioróżnorodności jest naprawdę tak istotne? Albo czy w ogóle istnieją chwasty i szkodniki, a może stanowią one tylko dowód na to, że balans naszego świata jest zaburzony? Czy nasze ogrody też mogą przypominać Puszczę Białowieską? I jak sprawić, aby nasze siedlisko rzeczywiście działało jak porządnie naoliwiona maszyna?
Odpowiedź na te oraz inne pytania otrzymacie już 26.06 o godzinie 14:00 na czwartych warsztatach z cyklu „Lekcje Miejskiej Permakultury” na terenie ogrodu społecznego w Czasoprzestrzeni.
Podczas warsztatów omówione zostaną takie kwestie, jak:
• czym jest bioróżnorodność i jaką rolę odgrywa w życiu każdego człowieka,
• zadania, jakie pełnią różne organizmy w ekosystemach,
• sposoby, dzięki którym Wasz ogród stanie się oazą bioróżnorodności,
• jakie rośliny dobrze się czują w swoim towarzystwie, a jakie nie,
• tworzenie funkcjonalnych gildii roślinnych,
• powody, dla których warto zaprzyjaźnić się z dzikimi roślinami zamieszkującymi wasze ogrody/balkony.
Oprócz części wykładowej, wspólnie wybierzemy się na spacer po terenie zajezdni w celu poszukiwania dowodów na to, iż każde miejsce może być bioróżnorodne, jeżeli się tylko mu na to pozwoli.